AWT IMAGE

خدمات اجرایی جدید یکتاوب: CrossRef DOI و Cross Check و ...

تعرفه DOI برای تاریخ فروردین 1396:

خرید Crossref DOI برای یک یا چند نسخه نشریات یکتاوبی: هر کد 15000 تومان

خرید بیشتر از 200 کد به صورت همزمان: هر کد 13000 تومان

خرید همزمان cross mark (برای درج اطلاعات اضافی مثل ناشر و بروزرسانی و ...): 5000 تومان


کدها فقط به نشریاتی که از طریق بخش مدیریت نسخه های نشریه اقدام کنند و فقط به مقالاتی که اطلاعات انگلیسی دارند ارایه می شود:

AWT IMAGE

توجه کنید: با توجه به لزوم ثبت کدها در بانک crossref و نیز سامانه ithenticate برای بررسی سرقت ادبی حتما باید اطلاعات انگلیسی مقالات و نیز نسخه کامل مقاله در سایت در دسترس باشد. اگر مقاله شما نسخه کامل یا اطلاعات اصلی به صورت انگلیسی ندارد می شود کد DOI برای آن در نظر گرفت، اما با توجه به عدم استفاده واقعی از این اطلاعات (مثلا عدم امکان استفاده برای نویسندگان جهانی و عدم ارجاع به مقاله) شرکت یکتاوب این کار را انجام نمی دهد تا مانع خروج ارز غیر ضروری از کشور شود.


توجه: برای ایجاد امکان درج خودکار کدهای DOI و کپی رایت در فایل های PDF می توانید فایل های خود را با کمک Word 2013، Foxit PhantomPDF 6.0 یا Nitro Pro 8 به PDF تبدیل کنید. تبدیل با ( Acrobat Distiller 10  (PScript 5.2.2) ( PDF Version 1.6 یا pdfFactory Pro  مانع خودکار شدن این امر است و مجبور خواهید شد اطلاعات را به صورت دستی در فایل اضافه کنید. برنامه یکتاوب در حال حاضر نمی تواند فایل های جدید PDF که نسخه 1.5 (Acrobat 7.x) دارند را دستکاری کند و لازم است فایل ها به نسخه 1.4 یا کمتر باشند.

برای رفع این اشکال می توانید از سه روش استفاده کنید:

1- نرم افزارهای ساخت PDF را تنظیم کنید تا نسخه خروجی آنها 1.5 باشد. برای مثال روش تنظیم نرم افزار Nitro PDF را ببینید:

AWT IMAGE

2- فایل های PDF را با ابزار تبدیل و بهسازی فایل های PDF یکتاوب تبدیل کنید (نسخه جدید، تبدیل version را هم انجام می دهد).

3- کدها را به صورت دستی روی فایل PDF اضافه کنید.

با توجه به امکانات دیگر یکتاوب (درج متادیتا و متن کپی رایت در فایل های PDF) روش سوم را توصیه نمی کنیم.


کراس مارک:

امکان ثبت کراس مارک (به منظور ارایه اطلاعات اضافی مثل اطلاعات ناشر و کپی رایت یا اطلاع رسانی در خصوص وضعیت فعلی و نسخه های جدید مقاله) برای مقالات فراهم شده است. همچنین با مذاکرات انجام شده با نماینده کراس رف، ثبت کراس مارک به همراه DOI برای مقالات تا مدتی به صورت رایگان انجام خواهد شد. به این ترتیب که تمام سفارش های DOI از ابتدای اردیبهشت 1396 به صورت خودکار به همراه ثبت کراس مارک انجام خواهند شد، جز اینکه کاربری به صورت ایمیل درخواست عدم ثبت کراس مارک را ارسال کند. نمونه CrossMark های ثبت شده را در زیر بررسی کنید:

مقاله با کراس مارک پولیسی یکتاوب: http://joc.inio.ac.ir/article-1-1051-en.html

مقاله با کراس مارک پولیسی موسسه نگاه: http://hdq.uswr.ac.ir/article-1-133-en.html

لطفا برای این کار حتما سفارش ها را فقط از بخش مدیریت نسخه های نشریه ارسال کنید.

یک امکان ویژه:

امکان درج هر نوع اطلاعات اختصاصی ناشر یا مقاله (مثل عنوان و نشانی ناشر) در کراس مارک فراهم شده است. برای نمونه بخش More Information را در این CM بررسی کنید. برای این کار می توانید بعد از اقدامات لازم از بخش مدیریت نسخه های نشریه، اطلاعات مورد نظر را به صورت ایمیل برای شرکت ارسال کنید.


سرقت ادبی و نمایه سازی:

بر اساس مکاتبات انجام شده با شرکت Turnitin به عنوان پشتیبان سایت ithenticate تمام مقالاتی که برای آنها کد DOI اختصاص داده شود، در این سامانه ثبت می شوند تا از سرقت ادبی اطلاعات آنها محافظت به عمل آید. با توجه به این موضوع از این به بعد برای خرید کدهای DOI، حتما باید متن کامل PDF مقالات روی سایت در دسترس باشند (دقت کنید که با توجه به درج خودکار کدهای DOI در فایل های PDF نیازی نیست که ابتدا کدها را دریافت کنید و سپس فایل ها را آماده کرده و روی سایت قرار دهید)

همچنین با ثبت اطلاعات در ithenticate، تمام اطلاعات اصلی مقالات برای جستجو در اختیار موتوزهای جستجو (مثل google) قرار می گیرند.


اطلاعیه ها و راهنماهای قبلی

اهمیت کراس رف

اگر می خواهید مقالات شما در سامانه های معتبر جهانی دیده شوند و به آنها رفرنس داده شود چاره ای جز استفاده از کراس رف نیست. کراس رف تا لحطه تنظیم این راهنما بیش از 88 میلیون مقاله ثبت کرده است و آنها را با سرویس های مختلفی در اختیار پژوهشگران قرار می دهد:

https://www.crossref.org/dashboard

https://www.crossref.org/services

طبیعی است که با این حجم اطلاعات هیچ انتشارات و هیچ پژوهشگری از سیستم های دیگر برای دستیابی به اطلاعات علمی استفاده نمی کند:

AWT IMAGE

با مذاکرات و اقدامات جدید، خدمات بخش اجرایی یکتاوب وارد مرحله جدیدی شد. به طور خلاصه:

 • روش قدیمی ثبت DOI با شرکت چینی ISTIC  به دلیل هزینه بالا و کندی ثبت شناسه‌ها متوقف شد.
 • با ارتباطات برقرارشده با یک موسسه عضو Crossref امکان ثبت DOI در این پایگاه برای مقالات فراهم شد.
 • امکان استفاده از همه خدمات Crossref (از جمله Cited-by، Cross Check و CrossMark) فراهم شد.

توضیح کامل

همانطور که می‌دانید در چند سال اخیر DOI اهمیت بیشتری یافته است. اما ارزش و اعتبار اصلی DOI به واسطه خدماتی است که Crossref برای مقالات دارای DOI ارایه می‌کند. مثلاً امکان بررسی سرقت ادبی را از طریق Ithenticate فراهم می‌کند، مقالاتی که مقاله ثبت‌شده را Cite کرده‌اند را با Cited-By مشخص می‌کند، بروز بودن یا وجود نسخه‌های جدید مقاله را با CrossMark مشخص می‌کند و مقالات را در اکانت ORCID افراد به صورت خودکار ثبت می‌کند.

با توجه به این خدمات است که در حال حاضر این شرکت ثبت‌کننده اصلی مقالات در DOI است و کمتر مجله معتبری در سطح دنیا می‌توان پیدا کرد که برای مقالات خود از آژانس ثبت دیگری DOI دریافت کرده باشد.

یکتاوب تا پیش از این با واسطه آژانس ثبت چین (ISTIC) به عنوان دومین شرکت معتبر بعد از Crossref کار ثبت DOI را انجام می‌داد. اما کار با این شرکت چینی مشکلاتی مثل هزینه‌های بالا و کندی ثبت مقالات به همراه دارد. به همین دلیل و با جستجوی راه‌های جایگزین اخیراً با مذاکره با شرکت CASRP به عنوان عضو رسمی Crossref (در سایت  Crossref در بخش اعضا بررسی کنید) موفق شده‌ایم خدمات ارزنده این شرکت را برای نشریات فراهم کنیم. مدیر عامل ایرانی این شرکت، برخلاف سایر اعضای Crossref، ارایه خدمات به نشریات ایران را مایه افتخار می‌داند و قول همکاری کامل در تمام زمینه‌ها را داده است.

نمونه مقالات دارای DOI کراس‌رف:

http://dx.doi.org/10.18869/acadpub/IJWPH.2016.09

یکتاوب در چند سال اخیر خدمات اجرایی متنوعی به نشریات ارایه کرده است و اخیراً "یکتاپاب" را برای گسترش خدمات اجرایی و نمایه‌سازی راه‌اندازی کرده است. هوشمندسازی و خودکارسازی امور و امکانات نرم‌افزاری بسیار پیشرفته از ویژگی‌های مثبت یکتاوب است. طرح "تنها با یک کلیک" که توسط یکتاوب راه‌اندازی شده قصد دارد که تا جای ممکن فرآیندهای نمایه‌سازی را برای نشریات آسان کند.


روش کار و هزینه‌های دریافت شناسه DOI

خرید DOI از یکتاوب، البته فقط برای نشریاتی که از خدمات این پایگاه استفاده کرده و تحت پوشش خدمات این نرم‌افزار هستند، بسیار آسان است و از طریق بخش "مدیریت نسخه‌های نشریه" در سایت اختصاصی هر نشریه انجام می‌شود. هزینه هر شناسه DOI در حال حاضر 3 دلار ارایه تعیین شده است (با در نظر گرفتن هزینه‌های صدور فاکتور و مالیات و ... مبلغ 15 هزار تومان برای هر مقاله در نظر گرفته شده است). برای خرید می توانید از این لینک نیز استفاده کنید:

خرید DOI از سایت یکتاوب

با این روش مقالات نشریات تحت پوشش نرم‌افزار قدرتمند و هوشمند یکتاوب با شناسه ویژه نشریه ثبت خواهند شد.

10.18869/(Journal Title Abbreviation)        For Example: 10.18869/IAHS or 10/18869/IJWPH

تعریف DOI نشریه رایگان است. بدین ترتیب، غیر از پرداخت هزینه هیچ کار دیگری توسط نشریه انجام نمی‌شود و کل فرآیند ارسال اطلاعات به Crossref و IDF (بنیاد بین‌المللی DOI) و درج کد در سایت نشریه شما توسط شرکت انجام می‌شود.

نمونه DOI ثبت شده با این روش به صورت http://dx.doi.org/10.18869/IAHS.3.2.27 است. 10.18869 پیشوند اختصاصی شرکت CASRP انگلستان است.

آنچه به عنوان شناسه هر مقاله در ادامه پسوند اختصاصی نشریه درج می‌شود ترکیبی از مخفف نام نشریه، سال انتشار مقاله، ایشو و شماره صفحه شروع مقاله است که توسط خود نرم‌افزار هوشمند و قدرتمند یکتاوب تعیین می‌شود.


خدمات کراس چک IThenticate

برای بررسی سرقت ادبی در مقالات می توانید از سامانه خرید برخط شرکت در نشانی زیر استفاده کنید:

خرید خدمات بررسی سرقت ادبی

در این روش هزینه بررسی هر مقاله 3 دلار است (با در نظر گرفتن هزینه های صدور فاکتور و مالیات و ... مبلغ 15 هزار تومان برای هر مقاله در نظر گرفته شده است). بعد از خرید تیم یکتاوب مقالات را از سایت دریافت کرده، بررسی‌ها را انجام داده و نتیجه را ضمن درج در پرونده مقاله، به ایمیل رابطان نشریه ارسال می‌کنند.

ما استفاده از اکانت اختصاصی بررسی سرقت ادبی را برای نشریات و سازمان‌ها توصیه نمی‌کنیم. چون باعث می‌شود سالانه ارز بیشتری از کشور خارج شود. اما اگر به هر دلیلی می‌خواهید اکانت اختصاصی داشته باشید، می‌توانید با پرداخت سالانه 500 دلار (یک میلیون و نهصد هزار تومان شامل هزینه های مالیات و ...) آن را دریافت کنید.


نکته‌ها

 • هزینه های فوق برای فروش‌های عادی اعلام شده‌اند. برای استفاده از تخفیف جمعی برای تعداد زیاد مقالات می‌توانید سفارش و تعداد مقالات را برای بررسی ارسال نمایید.
 • به زودی امکانات نرم افزار یکتاوب برای سفارش مستقیم خدمات DOI و iThenticate از طریق بخش مدیریت برنامه، ارتقا داده خواهند شد.
 • خدمات IThenticate در حال حاضر برای مقالات فارسی ارایه نمی‌شوند. اما DOI را می توانید برای مقالات فارسی نیز دریافت کنید.
 • در صورت تمایل به استفاده از سایر خدمات کراس‌رف یا هر نوع پیشنهاد یا نظر می‌توانید با ایمیل شرکت به نشانی yektaweb@gmail.com مکاتبه کنید.

معرفی خدمات سایر شرکت‌های خدمات‌دهنده ایران در خصوص DOI:

متاسفانه شرکت Crossref خدمات مستقیم خود به کشور ما را تحریم کرده است و نماینده قبول نمی کند. اما از طریق نماینده های این شرکت می توان اقدام به ثبت مقالات کرد. در حال حاضر برخی شرکت ها در کشور برای این کار اقدام کرده اند که به عنوان مثال می توان به موارد زیر اشاره کرد: (اگر شرکت های دیگر هم مایل به معرفی هستند می توانند اطلاعات خود را ارسال کنند)

 • شرکت نگاه مشرق میانه:

  نمونه مقالات دارای DOI کراس رف:

  http://dx.doi.org/10.15412/J.BCN.03070303

  http://dx.doi.org/10.15412/J.BCN.03070201

  این شرکت برای نشریات با ISSN داخلی و دامنه AC.IR از خدمات کراس رف استفاده می کند. یکی از ویژگی های مثبت این شرکت که اغلب از سامانه های پیشرفته یکتاوب استفاده می کند، طراحی مناسب قالب پایگاه است. برای مشاهده خدمات و نیز نشریات تحت پوشش این شرکت به سایت http://nirp.ir مراجعه نمایید. برای ارتقای پایگاه خود از نظر گرافیک، محتوا و مدیریت می توانید با این شرکت وارد مذاکره شوید.

 • شرکت کوثر:

  نمونه مقالات دارای DOI کراس رف:

  http://dx.doi.org/10.5812/hepatmon.13625

  http://dx.doi.org/10.5812/hepatmon.18322

  این شرکت برای جلوگیری از بروز مشکل احتمالی تحریم، نشریات را با ISSN و دامنه بین المللی ثبت می کند. این امکان برای تمام نشریات فراهم است و یکتاوب نیز این خدمات (گرفتن دامنه و ISSN بین المللی) را ارایه می کند. اما با توجه به تاثیر منفی این کار بر وبومتری دانشگاه ها، توصیه می شود تا حد امکان دامنه های ac.ir برای نشریات تغییر نکنند. به هر حال سردبیران با توجه به وضعیت نشریه و دانشگاه می توانند در این خصوص تصمیم گیری کنند. خدمات جامع اجرایی و نمایه سازی نشریات در پایگاه های معتبر از ویژگی های مثبت این شرکت است.

 • شرکت سیناوب:

  سیناوب به عنوان نماینده شرکت مدرا فقط به مقالات DOI اختصاص می دهد و برخی خدمات دیگر را از طریق واسطه های دیگر ارایه می کند. البته شرکت مدرا خودش 9 پیش شماره از Crossref دارد و برخی خدمات Crossref را به صورت واسطه ای ارایه می کند. اما این خدمات را به کشور ما ارایه نمی کند. نمونه DOI ثبت شده این شرکت در به صورت http://dx.doi.org/10.22034/cr.2016.21003 می باشد. بنابر مستندات سایت سیناوب، نمایندگی قانونی مدرا، هزینه نسبتا پایین خرید DOI و سرعت مناسب انجام کار از ویژگی های مثبت خرید از این شرکت است.


توجه: با توجه به محدودیت امکانات و برای جلوگیری از کندی امور، خدمات DOI و iThenticate فقط به مشتریانی که از نرم‌افزار یکتاوب استفاده می‌کنند ارایه می‌شود.

تغییرات مهم در بخش صدور DOI:

دو تغییر مهم در بخش صدور کدهای DOI برای مقالات بوجود آمده است. اول اینکه امکان ثبت کراس مارک (به منظور ارایه اطلاعات اضافی مثل اطلاعات ناشر و کپی رایت یا اطلاع رسانی در خصوص وضعیت فعلی و نسخه های جدید مقاله) فراهم شده است. برای مشاهده نمونه های ثبت شده می توانید مقالات زیر را بررسی کنید:

DOI: 10.18869/acadpub.jpcp.4.4.211  |  DOI: 10.18869/acadpub.jpcp.4.4.211

با توجه به نیاز به صرف وقت برای ثبت یک صفحه cross mark policy برای نشریه، هزینه صدور این کد برای هر مقاله 5000 تومان تعیین شده است (با خرید DOI می توانید همزمان سفارش خرید کراس مارک را هم از طریق ایمیل ارسال کنید تا مجموعا با هزینه 20 هزار تومان برای هر مقاله ثبت شود.)

همچنین بر اساس مکاتبات انجام شده با شرکت Turnitin به عنوان پشتیبان سایت ithenticate تمام مقالاتی که برای آنها کد DOI اختصاص داده شود، در این سامانه ثبت می شوند تا از سرقت ادبی اطلاعات آنها محافظت به عمل آید. با توجه به این موضوع از این به بعد برای خرید کدهای DOI، حتما باید متن کامل PDF مقالات روی سایت در دسترس باشند (دقت کنید که با توجه به درج خودکار کدهای DOI در فایل های PDF نیازی نیست که ابتدا کدها را دریافت کنید و سپس فایل ها را آماده کرده و روی سایت قرار دهید)

اخبار مرتبط:

AWT IMAGE ۱۳۹۵/۵/۵ : شناسه DOI، معرفی، نماینده ها و برخی چالش های مرتبط
AWT IMAGE ۱۳۹۵/۵/۵ : اطلاعیه دوم شرکت یکتاوب در مورد دریافت شناسه DOI
AWT IMAGE ۱۳۹۵/۴/۲۹ : اطلاعیه مهم شرکت یکتاوب در مورد دریافت شناسه DOI
AWT IMAGE ۱۳۹۵/۴/۱۵ : خبر مهم: رایگان شدن تمام سامانه های نرم افزاری یکتاوب
AWT IMAGE ۱۳۹۵/۴/۱ : افزایش نمایه سازی مقالات: نتایج مثبت بررسی دستیار گوگل اسکالر
AWT IMAGE ۱۳۹۵/۲/۸ : راه‌اندازی دپارتمان خدمات اجرایی و نمایه‌سازی
AWT IMAGE ۱۳۹۴/۱۱/۲۴ : چند خبر خوب برای یکتاوبی ها : موفقیت های جدید