راهنمای تعریف و ارجاع زیردامنه های پایگاه دانشگاه به سرور یکتاوب

با توجه به اینکه پایگاه هایی که تحت دامنه پایگاه اصلی دانشگاه فعالیت نمی کنند، از نظر پایگاه های رتبه بندی کننده (وبومتری) جزو محتویات آن دانشگاه محسوب نمی شوند، بهتر است به جای داشتن یک دامنه مستقل (مثل journal.com) تحت دامنه اصلی دانشگاه و به صورت زیردامنه فعالیت نمایید (مثل journal.tums.ac.ir)


2 راهکار اصلی برای انجام این کار وجود دارد:
1- اگر سرور و شبکه دانشگاه برای نصب و تنظیم برنامه پایگاه مناسب است (سرور لینوکس، با قابلیت اجرای php، MySQL و وب سرور Apache) و سرعت و برپایی و امنیت شبکه دانشگاه مناسب است، می توانید به ما دسترسی SSH بدهید تا پایگاه اینترنتی مورد نظر شما را به سرور دانشگاه انتقال دهیم. سپس می توانید با همکاری مسئولان شبکه دانشگاه، زیردامنه مورد نظر را برای پایگاه نصب شده در نظر بگیرید.

2- در صورتی که خواستار ادامه فعالیت روی سرور قدرتمند یکتاوب هستید، می توانید نشانی زیردامنه مورد نظر خود را بسته به سروری که سایت شما روی آن است به آی پی 185.88.153.71 یا 185.88.153.172 ارجاع دهید (یک رکورد A برای این آی پی اضافه کنید) . سپس به ما اطلاع دهید تا تنظیمات لازم برای تغییر دامنه را انجام دهیم.
برای مشاهده آی پی خود می توانید از ابزارهای برنامه در بخش مدیریت: ابزارهای کمکی : نمایش آی پی استفاده کنید.

توضیح 1:
قبل از انجام مراحل فوق لازم است از تمام اطلاعات زیردامنه ها و ایمیل های خود پشتیبان تهیه کنید (چون بعد از انتقال دامنه، ایمیل های موجود حذف خواهند شد و باید دوباره تعریف شوند)
توضیح 2:
با توجه به اینکه در هر دو روش فوق، دسترسی به زیردامنه مورد نظر به شبکه دانشگاه وابسته خواهد بود، هر نوع قطعی شبکه دانشگاه موجب عدم دسترسی به پایگاه مورد نظر خواهد شد.
توضیح 3:
بعد از انجام مراحل تعریف زیردامنه برای دانشگاه، می توان از دامنه فعلی به پایگاه جدید پیوند برقرار نمود تا کاربران به صورت خودکار پایگاه را در نشانی جدید را ببینند.
توضیح 4: اگر فقط تغییر دامنه انجام شود هزینه ای ندارد. اما در صورتی که لازم باشد تغییرات گرافیکی در سایت نیز انجام شود و نشانی همه مقالات و صفحات به صورت خودکار به زیردامنه جدید ارجاع پیدا کنند، می توانید با پرداخت هزینه 100 هزار تومان برای هر دامنه، این کار را به شرکت یکتاوب بسپارید. این امر باعث می شود مشکلی در جستجوی گوگل و گوگل اسکالر پیش نیاید.
در غیر این صورت با توجه به این امر که سرعت بروزرسانی اطلاعات در گوگل اسکالر بسیار پایین و نامنظم است. گاهی بعد از تغییر نشانی، 6 ماه طول می کشد تا لینک مقالات در گوگل اسکالر تصحیح شود.